Yenileme ve Silinme Prosedürleri

Smyrna Web Teknolojileri San. ve Tic. alan adı yenileme ve silinme prosedürleri sayfasıdır. Firmamız üzerinden alan adı (domain) tescil yada transfer edip kullanmaya başladığınız andan itibaren aşağıda yazılı tüm hususları tamamen anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.<

Alan adı işlemleri, uluslararası düzeyde organize olmuş İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu – ICANN tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde yürütülmektedir.

Bu prosedürler ilgili otorite tarafından belirlenmiş, dünya çapında geçerliği olan, değiştirilemeyen kurallardır ve tüm alan adı uzantıları için bağlayıcılık arz etmektedirler.

Alan adları, kayıt sürelerinin bitimini takiben tüm yönetim haklarını kaybederler. Kayıt süresi dolan alan adları üzerinde kontak bilgisi düzenleme, DNS değişikliği gibi alan adları için hayati öneme sahip hiç bir moderasyon yürütülemez. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için en ideal olan alan adını süre bitiminden önce uzatmaktır.

Alan adlarının hak sahipliğinin tamamen kaybolması ise 80 günlük sürecin sonunda gerçekleşmektedir.

Kayıt süresi dolan ve ilgili prosedürler çerçevesinde geri alma işlemi başlatılmamış bir alan adı üzerindeki sahipliğin kaybolması ve ilgili alan adıin boşa düşmesi durumunda alan adı, uzantı politikasına uygun olarak herhangi bir kullanıcı tarafından yeniden kaydettirilebilir.

Alan Adı Prosedürleri

Active Status (Aktif)

Alan adı kayıtlıdır ve herhangi bir düşme aşamasına girmemiştir. Bu sürecin herhangi bir anında alan adı sahibi, alan adı süresini normal fiyatlandırma üzerinden uzatabilir. Alan adı ile ilgili tüm yönetim işlemlerini gerçekleştirebilir.

On-Hold Status (Beklemede)

Bu sürece girmiş alan adlarının whois sorgusu sonucunda görüntülenebilen status ekranında "registrar-hold" ibaresi yer alır. Alan adları, kayıt sürelerinin dolması ile birlikte ilk olarak on-hold durumuna geçer. Smyrna Web, on-hold durumuna geçmiş .com / .net / .org / .info uzantılı alan adı uzantıları için müşterilerine ilk 36 günlük süre zarfında ek yenileme süresi vermektedir. 36 günlük bu süreçte, müşteriler alan adlarını normal alan adı yenileme fiyatları üzerinden uzatabilirler. Bu dönemde alan adı sahibi, alan adı uzatmak için "restore + renew" ücretlendirmesine tabidir. Bu maliyet, müşteriye minimum 49.9 USD + K.D.V. olarak yansıtılmaktadır.

(On-hold statüsü tüm uzantıları kapsamaz. Süresi sonundaki yenileme ücreti uzantıya görede değişkenlik gösterebilir.)

Redemption Period (Kurtarmak için son şansınız)

Bu periyot, on-hold durumunun sona ermesi ile beraber alan adı sahibine, alan adı uzatması için son şans tanımak adına ICANN tarafından oluşturulmuş periyottur. Bu periyot ortalama 37 gün sürmektedir.

(Redemption Period statüsü tüm uzantıları kapsamaz. Süresi sonundaki yenileme ücreti uzantıya görede değişkenlik gösterebilir.)

Pending Delete (Silinmeyi bekliyor)

Redemption döneminden sonra başlayan 5 günlük periyottur. Bu dönemde alan adı sahibinin alan adı geri alma hakkı yoktur. Süreç sonunda alan adı tamamen silinir ve yeni kayıt için uygun hale gelir.

Yukarıdaki süreçlerde de belirtildiği üzere bir alan adı*, kaydı yenilenmediği takdirde ortalama 80 gün içerisinde yeniden kaydedilebilir konuma geçer.

*Alan adı uzantısına göre boşa düşme süresi, yenileme ve restore ücretleri değişiklik göstermektedir. Süreçler hakkında daha detaylı bilgi almak için, http://www.icann.org/en/registrars/eddp.htm adresini inceleyebilirsiniz.

Uyarı ve Hatırlatmalar

Smyrna Web, alan adı sürenizin dolması ve uzatma siparişinizi geçmeniz hususunda sisteme kayıtlı üyeliğinizde yer alan e-posta adresinize ve cep telefonunuza uyarı mesajları gönderildiği gibi, sizlere verilen kullanıcı adı ve şifre ile panelinizden süresi bitmekte üzere olan alan adlarınızı takip edebilmenize ve uzatma işlemi yapabilmenize olanak tanır.

Her ne koşulda olursa olsun süresi geçirilen alan adları ile ilgili firmamız gerekli alt yapıyı oluşturduğundan, alan adı süresi uzatmama ya da kaçırma gibi hususlarda sorumluluk kabul etmemektedir.

Süresi biten alan adlarının geri alımı hakkındaki politikalar için RNAP ziyaret edebilirsiniz.

Müşterilerimizin Dikkatine !

Smyrna Web olarak her zaman alan adı kullanıcılarına tavsiyemiz, uzun soluklu, özellikle kurumsal kimliği olan, ya da firmalarına ait önemli alan adları tescil edilirken kayıt sürelerini geniş tutmaları ve herhangi bir sıkıntı yaşamamaları adına uzatma işlemini bekletmeden, zamanında gerçekleştirmeleridir. Hatalı WHOIS sorgulama ve transfer taleplerinden firmamız sorumlu tutulamaz.

Lütfen tescil etmek istediğiniz alan adı üzerinde harf hatası yapmadığınıza, alan adı üzerinde başka bir engel yada problem bulunmadığına ve transfer prosedürlerine* tamamen uyduğuna emin olunuz.

Alan adı transfer işleminin başlatılabilmesi için, alan adının ilk tescil tarihinden itibaren en az 60 gün geçmesi ve tescil süresi bitiş tarihine en az 30 gün kalmış olması gerekmektedir. Bu kurallara uyulmadan gerçekleştirilen işlemlerde firmamız sorumluluk kabul etmemektedir.

İNDİRİN YAZDIRIN

© Copyright 2022 Smyrna Web Teknolojileri San. ve Tic. | Her Hakkı Saklıdır.